Șefii SVSU/SPSU și inspectorii de protecție civilă din județul Alba instruiți de pompierii militari!

În cursul zilei de azi a avut loc convocarea semestrială de instruire a șefilor Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență și a inspectori de protecție civilă de la nivelul județului, aducând în discuție rolul primordial pe care îl au serviciile voluntare și private pentru situații de urgență, în eficientizarea misiunilor de răspuns.    Activitatea a avut scopul de a consolida parteneriatul instituțional și de a asigura complementaritatea în cazul apariției unei situații de urgență, fiind abordată, de asemenea, și tematica programului de pregătire a acestora. Principalul subiect de interes l-a constituit necesitatea implementării criteriilor de performanță privind constituirea, încadrarea și dotarea serviciilor voluntare pentru situații de urgență în vederea gestionării optime a evenimentelor apărute în zonele de competență, precum și avizarea acestor servicii. Un alt aspect a fost îmbunătățirea comunicării și colaborării din punct de vedere operativ cu dispeceratul ISU Alba. De asemenea, celor prezenți le-a fost prezentat sediul ISU Alba, precum și tehnica din dotare, folosită de pompierii militari în situații de urgență. 𝑃𝑟𝑖𝑛 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑚𝑒𝑑𝑖𝑢𝑙 𝑎𝑐𝑒𝑠𝑡𝑜𝑟 𝑎𝑐𝑡𝑖𝑣𝑖𝑡𝑎̆𝑡̦𝑖 𝑠𝑒 𝑢𝑟𝑚𝑎̆𝑟𝑒𝑠̦𝑡𝑒 𝑓𝑜𝑟𝑚𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑠̦𝑖 𝑠𝑝𝑒𝑐𝑖𝑎𝑙𝑖𝑧𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑐𝑜𝑛𝑡𝑖𝑛𝑢𝑎̆ 𝑎 𝑝𝑒𝑟𝑠𝑜𝑛𝑎𝑙𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑐𝑢 𝑎𝑡𝑟𝑖𝑏𝑢𝑡̧𝑖𝑖 𝑖̂𝑛 𝑚𝑎𝑛𝑎𝑔𝑒𝑚𝑒𝑛𝑡𝑢𝑙 𝑠̧𝑖 𝑔𝑒𝑠𝑡𝑖𝑜𝑛𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑠𝑖𝑡𝑢𝑎𝑡̧𝑖𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑑𝑒 𝑢𝑟𝑔𝑒𝑛𝑡̧𝑎̆, 𝑐𝑟𝑒𝑠̧𝑡𝑒𝑟𝑒𝑎 𝑐𝑎𝑝𝑎𝑐𝑖𝑡𝑎̆𝑡̧𝑖𝑖 𝑑𝑒 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑣𝑒𝑛𝑡̧𝑖𝑒 𝑠̧𝑖 𝑑𝑖𝑚𝑖𝑛𝑢𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑡𝑖𝑚𝑝𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑑𝑒 𝑟𝑎̆𝑠𝑝𝑢𝑛𝑠 𝑎𝑙𝑒 𝑠𝑒𝑟𝑣𝑖𝑐𝑖𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑣𝑜𝑙𝑢𝑛𝑡𝑎𝑟𝑒 𝑠̦𝑖 𝑝𝑟𝑖𝑣𝑎𝑡𝑒 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑠𝑖𝑡𝑢𝑎𝑡̧𝑖𝑖 𝑑𝑒 𝑢𝑟𝑔𝑒𝑛𝑡̧𝑎̆, 𝑖̂𝑛 𝑣𝑒𝑑𝑒𝑟𝑒𝑎 𝑖̂𝑛𝑑𝑒𝑝𝑙𝑖𝑛𝑖𝑟𝑖𝑖 𝑚𝑖𝑠𝑖𝑢𝑛𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑠𝑝𝑒𝑐𝑖𝑓𝑖𝑐𝑒.

Lt. Alexandru CRIȘAN

Purtător de cuvânt ISU Alba

Documente