Accident rutier pe DN7, la ieșirea din municipiul Sebeș spre Vințu de Jos
Detașamentul de Pompieri Sebeș a intervenit pe DN7, la ieșirea din municipiul Sebeș către localitatea Vințu de Jos, pentru asigurarea măsurilor specifice și acordarea primului ajutor medical în urma unui accident rutier. În evenimentul rutier au fost implicate un autoturism și un autotren (TIR). La sosirea forțelor de intervenție la locul solicitării, s-a constatat că, din fericire, nu au existat persoane încarcerate. Participanții la trafic au fost evaluați medical la fața locului de către echipajul de prim ajutor. Pentru gestionarea acestei misiuni au fost alocate o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor (SMURD). Salvatorii au asigurat totodată măsurile de prevenire și stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor bateriilor și verificarea eventualelor scurgeri de lichide combustibile, eliminând astfel orice risc suplimentar de pe carosabil. Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Unirea” al Județului Alba recomandă conducătorilor auto să manifeste prudență maximă în trafic, în special pe arterele intens circulate care fac legătura între localități, să respecte cu strictețe limitele de viteză și să evite depășirile riscante, asigurându-se că orice manevră se desfășoară în condiții de deplină siguranță.
Lt. Alexandru CRIȘAN
Purtător de cuvânt ISU Alba

