Inundații pe mai multe străzi din municipiul Sebeș în urma precipitațiilor abundente

Detașamentul de Pompieri Sebeș, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Sebeș, a intervenit în municipiul Sebeș pentru evacuarea apei și limitarea efectelor negative produse de inundații.  În urma precipitațiilor însemnate cantitativ înregistrate pe raza municipiului, au fost semnalate acumulări mari de apă și inundații pe străzile: Augustin Bena, Macului, Mihail Sadoveanu, Lungă, Progresului, Luncii, Fântânele, Mirajului.  Pentru gestionarea operativă a acestei situații de urgență și sprijinirea cetățenilor afectați, au fost alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă echipate cu motopompe specifice pentru evacuarea apei din gospodării sau de pe căile de acces.  Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Unirea” al Județului Alba recomandă cetățenilor din zonele afectate să curețe șanțurile și rigolele de scurgere a apei pentru a permite evacuarea rapidă a fluxului de apă, să evite adăpostirea în apropierea copacilor, stâlpilor sau panourilor publicitare și să nu traverseze prin apă curgătoare sau zone inundate, întrucât curentul puternic poate pune viața în pericol.

Lt. Alexandru CRIȘAN

Purtător de cuvânt ISU Alba